Mıhlı Şelalesinde

Başdeğirmen Mıhlı Şelalesi

 

 

Mıhlı Çayı KüçükKuyu’ya hayat veren doğal güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Bu doğa harikasına giden yolun 5 km sonrasında Başdeğirmen mıntıkası ünlü bir piknik alanı. Mıhlı Çayı’nın toprağı öyle iyi gelmiş ki, ağaçlardan gökyüzünü göremiyorsunuz.

Burada Rumlardan miras bir değirmen mevut. Genel yapısı asla bozulmadan restore edilmiş. Roma döneminden kalan kemerli bir köprü de bu değirmene arkadaşlık ediyor. Değirmeni birkaç km geçtiğinizde yüzme aktivitesi yapabileceğiniz harika bir gölet ve bu gölete akan eşsiz bir şelale bulunmakta.

 

Şelalenin aktığı zemin derin bir kanyon oluşturduğundan doğa severlere doğal bir havuz imkânı da sunuyor. Suyu oldukça soğuk ve tertemiz. Erken saatlerde gittiyseniz günün geri kalanı için oldukça dinç olacaksınız.

 

Şelaleye ulaşmak için aracınızı giriş ücreti ödediğiniz yerde bırakıyorsunuz. Aracınızı park edebileceğiniz geniş bir alan mevcut. Bebek arabası veya tekerlekli sandalye biraz sizi zorlayabilir. Tatlı suyun etrafında alanlar dar ve düzayak değil. Hizmet veren bir mekân ve ağaçtan piknik masaları mevcut. Bu piknik masalarına kendi yiyeceğinizle de gelseniz sizden para talep ediliyor. Kendi kamp sandalyenizi götürseniz de maalesef keyfini süremiyorsunuz.

 

O kadar yoldan gelip tatil bütçesi kısıtlı olan birçok doğa sever genç arkadaşlar bizler gibi sandalyelerini sırtlayıp inmişlerdi onca yolu. Onlarında tepkisi bizimkiyle aynıydı. İşletmeciye bu konuyla ilgili fikrimizi söyledik. Fakat maalesef olumlu bir geri dönüş alamadık. Kimseye zararı olmayan sadece doğanın tadını çıkartmak isteyen onlarca misafir bulunduğu durumdan mutsuzdu. Zamanını ne kadar verimli geçirdi tartışılır … Tabiki göreceli konular ….

 

Sizin de yolunuz düşerse mutlaka uğrayın. O tatlı suyun tadını alın mutlaka. Yeşili n tadına varın. Mis gibi oksijeni çekin ciğerlerinize…

 

                             

Sosyal Medya