DANAMANDIRA TABİAT PARKI

İstanbul ‘un Silivri ilçesine bağlı Danamandıra Köyünde bulunan bu park meşe ormanlarıyla kaplı. Göz alıcı bir tabiatı var. Silivri üzerinden gittiğinizde bir tren yolu üzerinden geçiyor dar bir orman yolundan devam ediyorsunuz. Alipaşa, yolundan devam ederek Fenerli, Sinekli güzergâhından kolayca ulaşıyorsunuz. Yollar gayet bakımlı ve gidişi rahat. Engebe yok denecek kadar az. Çatalca’dan gelmeyi planlayanlar ise Eski İstanbul Kırklareli yolunu izleyerek Gümüşpınar’dan geçerek Danamandıra dönüş tabelasından sonra ilgili tabelalarla mangalın kokusuna doğru gidebilirler.

Göleti, nilüfer çiçekleriyle süslü. Sazlıkları kartpostallardaki kadar doğal ve gerçek. Göçmen kuşlarıyla mükemmel bir portre çiziyor. Asya’nın en çok sevdiği ise ahşap iskele üzerinde koşturmak. Balık tutanlar da varsa deyme keyfine. İskele üzerinde yürürken sazlıklar arasında yürüyüş yapmış oluyorsunuz. Balık tutmaya çalışanlar genelde bişey yakalayamasalarda yılın bazı dönemlerinde sazan yakalayarak sevinenler oluyor.

Esenyurt Belediyesine bağlı bu park. Girişleri ücretli. Yanlış hatırlamıyorsam 16 TL otomobil fiyatıydı. Günün her saati ziyarete açık. İlkbahar ve yaz ayları değil sadece. Kış aylarında da kar ince bir örtü örttüğünde doğa fotoğrafçısı arkadaşlarımıza çok özel kış manzarası kareleri sunuyor. Daha önce görmediğiniz farklı hayvan türlerine de rastlayabiliyorsunuz.

Hafta sonlarınızı rahatça geçirebileceğiniz bir kamp hizmeti de veriyor. Fakat pandemi nedeniyle şu an buna izin yok. İçerisinde birden fazla çocuk parkı var. Tuvalet hizmeti de veriyor. Gayet bakımlı ve temiz. Bisiklet severler yanında götürebilirler. Yürüyüş parkurları da trekkingden hoşlananlar da burada hobilerini rahatça gerçekleştirebilirler.

Çocuklarınızla ailenizle dostlarınızla piknik yapabileceğiniz yerler listesine burayı da eklemeyi unutmayın.

İyi hafta sonları…

 

Danamandıra Dron Ford Transit Custom Trail

Sosyal Medya