TEKİROVA MİLLİ PARKI

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı 120 dekarlık bir cennet. Kızılçam baskın,orman örtüsü flora ve fauna bakımından zengin olması ve bakan oluru ile “Tekirova Tabiat Parkı” olarak ilan edilmiş.

Turizm merkezlerine ve anayola yakın olması ulaşım bakımından kolaylık sağlıyor. Fakat denize indiğiniz orman içi patika yol biraz engebeli. Siz bizim gibi varış saatinizi gece 2 şeklinde planlamayın :) Gideceğiniz yer doğal alan olduğundan ay ışığı ve yakamozdan başka sadece kendi imkanlarınızla varsınız. Yeterli bir teçhizatınız yoksa işin biraz zor.

Üç aile olarak planlama yapmıştık. Çocuksuz aileyi bir gece önceden gönderdik. Ortam hakkında bilgi edinip en iyi şekilde konumlanacaktık. Karanlıkta varmak hem uzun sürdü hem de biraz adrenalin salgılattı. Vardığımız da onlar kamp atmış semaverde çayı demlemişlerdi bile. Sandalyelerimizi çıkarttık şöyle bir ayın tadını çıkartalım dedik. Ormanlık alandan çıtırtılar gelince fenerimi açtığımda baktım ki misafirlerimiz var. Yaban domuzu , endişelenmeyin ışığı görünce kaçıyorlar ama gece boyunca sürekli yokladıklarını yine de aklınızın bir köşesine yazın siz . Hayvanlar muhtemelen aç oldukları için geliyorlar korkacak çokta bir şey yok aslında ama normal yaşamımızda kaç tane yaban domuzuyla karşı karşıya gelmiş olabilirim ki? İnsan yine de ürküyor. İyi yanından bakmak gerekirse kuytu köşelerde insan dışkısı hiç yok diyebilirim :)))

Aracınızı bulduğunuz yere park ediyorsunuz. Giriş ücreti yok. Ateşimizi çöplerimizi güzelce muhafaza ediyorsak hiçbir sıkıntı yok. Çöpleri toplamaya gelen görevliler var onlar bu konuda gerekli uyarıları yapıyorlar. Bizde her zaman her kampta olduğu gibi Asyayla çöp toplamaya yardım ettik. Sıcak kanlı bir ortam var herkes birbirine yardımcı. Tanıştığımız sohbet ettiğimiz dostlara selam olsun …


Denizi tertemiz, harika, sıcak. Benim gibi üşümeyi sevmeyenler için ideal. Taşlık alandan başlıyor deniz. Kıyıda kum yok denecek kadar az. Deniz ayakkabısı mutlaka edinmelisiniz. Çadırı büyük ve gölgelikli olmayanlar bence mutlaka yanında şemsiye, gölgelik vb. bulundurmalılar. Ağaçların gölge verdiği yerler çok az. Tercih edilen bir bölge olması itibariyle genelde kalabalık. Yerler tutulmuş olacaktır. Parkın girişinde bir çeşme var. Ama içilebilir değildi pek. O nedenle biz suyumuzu kendimiz edindik. Yaklaşık 5km uzaklıkta bir benzin istasyonu var temel ihtiyaçlar ve wc problemi olanlar için kurtarıcı.

Faunası açısından oldukça zengin bu nedenle karasal böcekler fazla. Yanınızda koruyucu spreyde bulundursanız iyi olur.

Fotoğrafçılıkla uğraşıyorsanız çok doğru yerdesiniz.

Ailecek kamp yapılması en azından günübirlik bile olsa görülmesi gereken yerler listenize hemen not edin derim. Her bir köşesi cennet ülkemin bu maviliğini bu yeşilliğini de görmeden göçüp gitmeyin.

Not: Lütfen yanınızda çöp torbanızla gidin ve eminim bu bilinçte olmayan insanlara örnek olun.

Sosyal Medya